Ev Taşıma İzni Nasıl Alınır.

Şehiriçi Şehirlerarası’na taşınmak için Kiracılar Dikkat! Evinizi Taşırken Ev Taşıma İzni Alabilirsiniz! Ev taşıma izni bir gayrimenkulden taşınmak isteyen ve sigortalı olarak çalışan bireylerin, iş yerlerinden taşınma izni alabileceğini gösteren bir durumdur.

İstanbul Ev Taşınma İzni : https://www.hankocnakliyat.com/istanbul-sehirlerarasi-evden-eve-nakliyat

Ev Taşıma İzni Nedir? Ev taşıma izni, iş hukuku ile korunmakta olan yasal bir haktır. İşçinin ev taşıması için alacağı iznin ücretli olması ve haklarından kesinti yaşamadan yararlanması gerektiği anlamına gelmektedir. Ev taşıma izni alan bir işçinin, normal izin günlerinden ve maaşından herhangi bir kesinti yapılmamalıdır.

İş hukukuna bakıldığı zaman sürecin tamamıyla yasal olduğu görülmektedir. Mazeret izni denilen olgu, bir kişinin ev taşıması sırasında iş yerinden izin almasına verilen isimdir. İş hukuku kapsamında, iş veren kişilerin taşınma izni vermesi zorunludur ancak çoğu iş veren tarafından bu durum kabul edilmemektedir. Ev taşıma izni iş kanunu ile korunmakta olan ve taşınması gereken kişilerin iş yerinden izin almasını kolaylaştıran bir yasadır. Türkiye Cumhuriyeti hukuk sistemi tarafından kararlaştırılan ve yürürlüğe giren bu uygulama günümüzde ücretli ve ücretsiz izin olarak ayrılmaktadır.  Ev Taşıma İzni Ne Anlama Gelmektedir?  Ev taşıma izni 4857 Sayılı İş Kanunu’na ait olan 55. Maddenin J fıkrasına göre ev taşıması yapacak kişilerin iş verenlerin izin talep edebilmelerini kolaylaştıran bir maddedir. Ev taşıması yapacak olan kişiler iş verenlerinden 4857 sayılı iş kanunu aracılığı ile izin alabilmektedir. Verilecek olan izin 2 farklı gruba ayrılmaktadır;

Taşınacağınızı şirketinize bildirdiniz ve izninizi aldınız, peki ya güvenilir nakliyat şirketini nasıl bulacaksınız? Merak etmeyin, HANKOÇ bu konuda da sizin yanınızda. İsterseniz En İyi Nakliye Firmaları yazımızı inceleyebilirsiniz.

Ev Taşınma Yardımı Nedir?

Kamu ve bazı özel şirket çalışanları işleri dolayısıyla taşınmaları gerekebilmektedir. Bu durumda çalışanlar çalıştıkları kurumdan maddi destek alabilmektedir. Kamuda “taşınma harcırahı” olarak da geçen bu hak, evden eve nakliye masraflarınızın bir kısmını karşılamanıza yardımcı olacaktır. Yakın zamanda taşınma yardımıyla ilgili detaylı bir yazı yayınlayacağız.

Ev Taşınma İzni Zorlukları

Taşınma izninde zamanınız az olmasına rağmen bir çok iş yapmanız gerekmektedir. Bu süreci profesyonel yardım almadan sorunsuz bir şekilde atlatmak bir hayli zordur. Neden mi dersiniz, çünkü yapılması gereken birçok iş sizi bekliyordur. Taşınma izninde yapmanız gerekenler:

  • Evden eve nakliyat firması bulunması
  • Eşyaların toparlanması
  • Eşyalara uygun kolilerin bulunması
  • Eşyaların paketlenmesi
  • Kullanılmayacak eşyaların ayrıştırılması
  • Bu eşyalar için depo bulunması
  • Yeni evin temizletilmesi
  • Yeni eve eşyaların yerleştirilmesi
  • Ve elektrik, su, doğalgaz gibi aboneliklerin yapılması